Zamieszkaj na Ursynowie

Fani serialu “Alternatywy 4” oraz filmu “Dzień Świra” bez trudu powinni rozpoznać charakterystyczną zabudowę. Ursynów od lat uchodzi za wielkopłytową sypialnię Warszawy. Na szczęście wizerunek tej części miasta powoli zmienia się na lepsze.

 

Trudno uwierzyć, ale osadnictwo na terenie Ursynowa sięga korzeniami epoki neolitycznej. Przez długi czas istniało na tu wiele niewielkich osad, jak chociażby wieś Służewo. Dzisiejszy Ursynów wziął początek w wieku XVIII, a nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza. Miejscowość przez długi czas funkcjonowała poza strukturami administracyjnymi Warszawy, do której włączona została dopiero w 1951 roku.

 

Charakterystyczny krajobraz dzielnicy z dominującymi osiedlami z wielkiej płyty to efekt dynamicznego rozwoju mieszkalnictwa w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Bloki wznoszono tu praktycznie w szczerym polu, co z resztą wyśmiane zostało przez Stanisława Bareję. Na szczęście dzisiaj jeśli chodzi o lokale usługowe Ursynów nie odstaje od innych części Warszawy i nikt już nie musi jeździć po bułki i mleko na drugi kraniec miasta. Mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z licznych centrów handlowych i rozrywkowych oraz instytucji publicznych. Do bezsprzecznych atutów dzielnicy zaliczyć należy znakomite skomunikowanie z centrum, co jest dużą zasługą m.in. linii metra.

 

Jedną z ciekawostek Ursynowa stanowi wzniesienie Kopa Cwila, nazwane tak na cześć inspektora budowlanego, który wpadł na pomysł zwożenia ziemi z pobliskich placów budowy i usypania okazałego kopca.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: